Snehové reťaze v Európe

Aj keď na Slovensku nie je používanie snehových reťazí predpísané zákonom, predsa sa v niektorých oblastiach v zime odporúča. No ak by ste cestovali do iných európskych krajín, mohli by ste sa stretnúť s povinnosťou použiť pri jazde snehové reťaze. Ako je to teda s ich používaním v zahraničí a kde sú povinné?

Krajiny s povinnosťou použiť snehové reťaze

Nasledujúci zoznam sa Vám môže hodiť pri „potulkách“ Európou. Nachádzajú sa v ňom totiž krajiny, kde síce nie je povinnosť použiť snehové reťaze predpísaná zákonom, ale ich použitie môže byť uložené dopravnou značkou. Čo to znamená? Pri prejazde niektorými úsekmi v krajine môžete naraziť na značku, ktorá Vám nariadi použitie snehových reťazí. V praxi to znamená, že ak zbadáte túto dopravnú značku, mali by ste vozidlo odstaviť a reťaze obuť aspoň na zimné pneumatiky s náhonom. Ak tak neurobíte, nemusí sa Vám teoreticky nič stať. No v prípade, že Vás zastaví policajná hliadka, môžete dostať mastnú pokutu a dokonca zákaz ďalej riadiť auto. Čo môže byť v cudzine naozaj nepríjemné…

O ktoré krajiny teda ide? Možno budete prekvapení, ale takúto značku môžete objaviť i u našich západných susedov – Čechov. Taktiež v južných krajinách ako je Španielsko, Portugalsko, či Bulharsko. Na značku prikazujúcu použitie snehových reťazí môžete naraziť i v Nemecku, Lichtenštajnsku, Poľsku, Švajčiarsku, Albánsku a vo Francúzsku.

reťaze

Ostatné Európske krajiny

Je zaujímavosťou, že v niektorých severských krajinách sú snehové reťaze len odporúčané alebo povinné iba pre vozidlá s hmotnosťou nad 3,5 t. Takéto pravidlo platí v Nórsku, Rumunsku a Slovinsku. Odporúčané je použitie snehových reťazí vo Švédsku. Vo väčšine európskych krajín platí, že snehové reťaze sú povolené a ich použitie je odporúčané len na cestách pokrytých snehom a ľadom. Sú to tieto krajiny: Estónsko, Fínsko, Veľká Británia, Írsko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Čierna Hora, Holandsko, Turecko a Ukrajina. Iba v malom množstve krajín sú snehové reťaze určené ako súčasť povinnej výbavy. A to v Albánsku, Rakúsku, Bosne-Hercegovine, Chorvátsku, Maďarsku, Taliansku, Kosove, Macedónsku, Srbsku a tiež na Slovensku.

V každom prípade však platí, že pred cestou do cudziny si zistite, či nebudete prechádzať cez rizikové úseky, ktoré by mohli byť zľadovatené a zasnežené (napríklad horské priesmyky, oblasti vo vysokej nadmorskej výške). Zároveň sa radšej oboznámte s tamojšími dopravnými predpismi a povinnosťami, čo sa týka použitia snehových reťazí.