Ako sa z rodinnej továrne stala svetoznáma značka Michelin

Za vznikom a úspechom značky Michelin stoja dvaja bratia – Edouard a André Michelin. Celkom prvý krok však spravil už ich starý otec. Bratia totiž prevzali práve jeho továreň, no vďaka rôznym dobrým nápadom, šikovnosti a zmyslu pre obchod spravili zo značky Michelin to, čím je dnes. A to svetového lídra na trhu pneumatík.

Začiatky a prvé dobré nápady

Oficiálny vznik firmy sa datuje od 28. mája 1889. Onedlho na to sa do histórie firmy zapísal prvý patent. Boli ním snímateľné pneumatiky, ktoré ako jediný na cyklistických pretekoch v Paríži v roku 1891 použil cyklista Charles Terront. Samozrejme, zvíťazil! Práve tento patent predurčil firme úspešnú budúcnosť. Od roku 1894 sa začali venovať i výrobe pneumatík na automobily. Michelin pneumatiky boli omnoho tichšie a pohodlnejšie, ako dovtedy užívané pneumatiky. Začiatok 20. storočia znamená rozvoj technológií a spoločnosť sa začína venovať i leteckým a motocyklistickým pneumatikám.

mich3Toto však nebol jediný patent firmy. V úspechoch pokračovala ďalej, a to napríklad svojimi radiálnymi pneumatikami, ktoré uzreli svetlo sveta v roku 1946 a boli charakteristické vynikajúcim výkonom. Firma na ich vývoji pracovala počas II. svetovej vojny, a to najmä z dôvodu nedostatku surovín. V ďalších rokoch radiálne pneumatiky Michelin začala používať väčšina svetových automobiliek. Vyrábajú sa dodnes a od klasických sa líšia svojou stavbou. Veľmi významným úspechom v 90.-tych rokoch bolo tiež zavedenie radiálnych pneumatík v letectve a teda vznik pneumatiky Michelin X-Air.

 Muž z pneumatík – Bibendum

A ešte zaujímavosť na záver. Tušíte, aký starý je vlastne maskot firmy Michelin zvaný Bibendum? Narodil sa v roku 1889 a inšpiráciou na jeho vznik boli, ako inak, nahromadené pneumatiky. S menšími obmenami sa tento maskot udržal dodnes. Logo je jedným z najznámejších a najuznávanejších na svete.1

V súčasnosti má spoločnosť Michelin zastúpenie vo viac ako 170-tich krajinách sveta a vyrába pneumatiky pre osobné a nákladné automobily, motocykle, bicykle, priemyselné a poľnohospodárske stroje a lietadlá. Letné pneumatiky Michelin a zimné pneumatiky Michelin na osobné autá patria k najpredávanejším na svete.

 

Zdroje: en.wikipedia.org,  michelin.com.co